765 mamičiek úprimne odpovedalo, ako ich (módu) zmenilo materstvo

765 mamičiek úprimne odpovedalo, ako ich (módu) zmenilo materstvo

Život po narodení dieťaťa je iný. Priority sa menia. Zmení sa aj vaše vnímanie sveta, možno zmeníte priateľov a po rokoch začnete dobre vychádzať s rodičmi. Deti robia zázraky. Opýtali sme sa viac ako 760 slovenských mamičiek, ako a či vôbec vnímajú zmenu vo svojich životoch po narodení detí. Zaujímali sme sa aj o módu pred a po. Prieskum prebiehal formou dotazníka na stránke sikovnamamina.sk, ale vyrazili sme aj na pieskoviská a detské ihriská. 84 % opýtaných tvoria skúsené mamičky, ktoré majú jedno alebo dve deti. Výsledky prieskumu vás prekvapia.

Život z novej perspektívy

Život vnímate iným spôsobom. Je nebezpečnejší a strašidelnejší ako kedykoľvek predtým. Alica na pieskovisku v Petržalke nám prezradila:

Najťažšie rozhodnutia prídu, až keď sa vám narodia deti. Mnohé veci vnímate optikou svojho malého, nevinného dieťaťa so všetkým jeho nadšením a nevinnosťou, ale aj so strachom, ako to všetko na svete zvládne.

Vaše „topánky“ sa stanú „iba topánkami“

Máte radi nakupovanie? Prebuďte sa. Vaša móda zažije kultúrny šok a váš šatník zapadne prachom. Topánky na opätku ako piedestál dokonalého vzhľadu necháte na inokedy. Až 20 % opýtaných žien uviedlo, že základom ich outfitu pred pôrodom boli topánky na vysokom opätku. Naopak, ako mamy uprednostňujú skôr pohodlné tenisky a vysokým opätkom ostávajú verné iba 3 % žien.

Na ihrisko prvú vec, ktorá je aspoň trochu čistá

Byť mamou je úžasné, aj keď niekedy jednoducho nemáte čas na „detaily“. Občas vás od katastrofy, ktorú spôsobia deti, delia iba sekundy. 14 % mamičiek preto pri voľbe outfitu nepozerá na módu – oblečie si prvú vec, ktorá je aspoň trochu čistá, a uteká za deťmi. Naopak, 25 % opýtaných rieši, či je ich outfit štýlový a trendy, ale 53 % mamičiek sa predovšetkým zaujíma o celkovú pohodlnosť a funkčnosť oblečenia.

"Keď sa vám narodia deti, už nikdy nebudete potrebovať budík."

Alica, Petržalka

"Po narodení detí som sa vzdala čiernej farby v obliekaní, pretože nechcem, aby všetci vedeli, kam si moje dieťa práve utrelo nos alebo ufúľaný podbradník."

Ema, Petržalka

Na ihrisko prvú vec, ktorá je aspoň trochu čistá

Byť mamou je úžasné, aj keď niekedy jednoducho nemáte čas na „detaily“. Občas vás od katastrofy, ktorú spôsobia deti, delia iba sekundy. 14 % mamičiek preto pri voľbe outfitu nepozerá na módu – oblečie si prvú vec, ktorá je aspoň trochu čistá, a uteká za deťmi. Naopak, 25 % opýtaných rieši, či je ich outfit štýlový a trendy, ale 53 % mamičiek sa predovšetkým zaujíma o celkovú pohodlnosť a funkčnosť oblečenia.

Vyliečené z nakupovania – naozaj?

Nakupovanie neznáša 7 % mám, zatiaľ čo 14 % nakupovanie považuje za svoju vášeň. 15 % mám nakupuje, iba keď je to nutné, pretože sa snažia minimalizovať svoj šatník, a 64 % z nich si rado kúpi niečo pekné, aj keď sa za nákupné maniačky nepovažujú. Ženy matky väčšiu pozornosť venujú detskej garderóbe, ktorá počtom kúskov a neraz aj cenou rýchlo predbehne iných členov rodiny. Oblečenie nezriedka dedia po deťoch v rodine alebo kupujú v bazároch.

S deťmi je život viac barefoot

Ak ste doteraz nakupovali emotívne, po narodení dieťaťa sa budete skôr zaujímať o materiálové zloženie produktu, jeho funkčnosť a zdravotnú nezávadnosť, resp. prínos pre vaše zdravie. Tento pohľad budete aplikovať na všetkých členov rodiny. Niet divu, odteraz pociťujete zodpovednosť za celú rodinu.

Ak ste doteraz netušili, čo je to barefoot obuv, je to úplne v poriadku. Barefoot alebo minimalistické topánky s tenkou a flexibilnou podrážkou si obúvajú častejšie ženy po pôrode. Kým pred narodením detí sa ženy viac zaujímajú o módnu stránku veci, ako mamy sú vo svojich rozhodnutiach pragmatické a venujú pozornosť pohodliu svojich chodidiel. Pred pôrodom poznali pojem „barefoot“ iba 2 % žien, kým po pôrode si barefoot topánky obúva až 14 %.

Kontroverzné vysoké opätky – sebadôvera aj bolesť

Žena v topánkach na vysokom opätku je pre muža symbolom atraktivity a sexappealu. Máloktorý muž však tuší, aké je to mať tieto kúsky na nohách. 51 % mamičiek odpovedalo, že topánky na vysokom opätku im dávajú pocit ženskosti a sebadôvery. Naopak, až 26 % z nich uviedlo, že v topánkach na opätku sa cíti trápne a bolia ich nohy. 13 % mamičiek sa cíti sexi a 10 % vyjadrilo, že topánky na vysokom opätku sú im ľahostajné.

Ako to vidia bloggerky „Dve matky“ Mimi a Barby

„Dve matky“ Mimi a Barby

Sme praktické ženy, ktoré nakupujú s rozumom. Nie sme nákupné maniačky, často si oblečenie požičiavame a naše deti ho dedia. Nie je to o úspore financií. Záleží nám na tom, aby sme my a aj naše deti každý jeden kúsok zo šatníka vynosili.

Náš štýl obliekania pred materstvom a počas neho sa vôbec nezmenil. Vždy sme obľubovali ležérnu módu, praktickú a kombinovateľnú na každú príležitosť. Topánky na vysokých opätkom v našej skrinke na topánky nájdete, no sú ukryté niekde hlboko. Využívame ich, len keď fakt, že fakt musíme. Obe milujeme tenisky, ktoré sú šik, ale hlavne pohodlné. V lete nás stretnete len v šľapkách alebo len tak naboso niekde pri vode. :)

Mimi a Barby – dvematky.blogspot.com

Najlepší darček od partnera (možno) prekvapí

Ruku na srdce. Koľkokrát ste boli na romantickej večeri s partnerom po tom, ako sa vám narodilo dieťa? Mamičky uprednostňujú spoločnú večeru s manželom vo dvojici a bez detí - pre 62 % opýtaných je to ten najlepší darček. 19 % mamičiek neodmietne fľašu vína a 14 % sa poteší voucheru do obľúbeného e-shopu s topánkami.

Prešla som si všetkými štádiami

Linda - Sikovnamamina.sk

Kostýmy a lodičky z práce som na materskej vymenila za papuče a pyžamo - moje prvé týždne po pôrode boli také. Dnes si obúvam barefoot topánky a nosím oblečenie, v ktorom sa cítim pohodlne. Deň v lodičkách si neviem predstaviť. Som rada, že “dress code” v práci nikto nerieši.

Nakupovanie, nie je moja vášeň, napriek tomu sa rada pozriem, čo pekné nosia slovenské blogerky. Čas, ktorý by som mala stráviť nakupovaním často radšej venujem deťom alebo športu. Keď stretnem na ihrisku strapatú mamičku v kroksoch a vyťahaných teplákoch, prežívam absolútnu spolupatričnosť. Viem čím prechádza. Aj to som sa naučila na materskej - chápať a nesúdiť.

Linda - Sikovnamamina.sk

Slovenská mama uniforma existuje

Čo je zlé na čiernych legínach a pohodlnom tope? Túto kombináciu môžeme pokojne nazvať mama uniformou. V rôznych obmenách podľa nej budete vedieť identifikovať mamičky na ihriskách, v nákupných centrách, ale aj v reštaurácii, či v divadle. Mamy v tom majú jasno – pohodlie a funkčnosť sú na prvom mieste. 59 % mamičiek priznalo, že ich dennou uniformou sú legíny, tričko a tenisky. Naopak, 25 % mamičiek sa orientuje na udržateľné značky. 14 % mamičiek sleduje módne trendy a 2 % mamičiek trávia celý deň v pyžame.

Žiadny spánok, žiadny problém

Po narodení dvojičiek som bola veľmi prekvapená, ako rýchlo som sa adaptovala na nedostatok spánku. Je to neuveriteľné, že dokážem fungovať aj napriek tomu, že spím dve až štyri hodiny denne. Karolína, Bratislava

Záleží vám na tom, čo si druhí myslia o vašom štýle obliekania?

Mama väčšinou nerieši, nemá na to čas. Aj tento stereotyp má svoje hranice. 41 % mamičiek uviedlo, že im záleží na tom, čo si druhí myslia, a ani ako matky sa nechcú vzdať pekného obliekania. 35 % uviedlo, že predstierajú, že im je to jedno, ale trápi ich, že na seba nemajú čas. 12 % mamičiek je ľahostajný názor druhých ľudí a zaujíma ich iba, či je móda udržateľná a 11 % mamičiek je natoľko unavených, že móda je im ukradnutá.

Potrpím si na kvalitné topánky

Petra oliviaonboard.sk

Pred nástupom na materskú dovolenku som sa kvôli práci obliekala prevažne elegantne. Pri deťoch sa samozrejme môj šatník pomaličky obmieňa a viac siaham po univerzálnych kúskoch, čo sa týka farieb aj strihu. Nikdy som veľmi nebola na módne výstrelky, skôr mám rada veci nadčasové a univerzálne v kombinácii s nejakým šperkom.

To mám fakt rada a keď je príležitosť veľmi rada vytiahnem aj elegantnejšie oblečenie. Na čo si potrpím bez rozdielu, či som na materskej, alebo som bola v práci, sú kvalitné topánky a kabelka. V poslednom období čoraz viac dbám aj na pôvod oblečenia a snažím sa podporiť aj lokálne značky. Verím, že smerom udržateľnosti sa bude uberať aj celý módny priemysel.

Petra oliviaonboard.sk

Aké je to byť mamou a kedy je to najťažšie?

Byť mamou je poslanie – krásne aj ťažké zároveň. Dostanete sa z roviny „všetko je o mne“ do pozície „všetko pre ne“. Keď sa z vás stane mama, získate vlastnosti superhrdinky. Jednou z nich je nekonečná trpezlivosť za hranicami možností, ktoré by ste si niekedy vôbec nedokázali priznať.

Opýtali sme sa mamičiek, aké je to byť mamou a kedy je to najťažšie. 64 % z nich odpovedalo, že deti sú dar aj napriek ťažkým situáciám. Iba 10 % uvádza, že najhorší je pôrod, a 16 % považuje za najťažšiu situáciu odchod detí z domu a ich osamostatnenie. 10 % mamičiek sa priznalo, že materstvo je najťažšie, keď doma nie je fľaša vína. Ako ste na tom vy? Zmenilo vás materstvo na nepoznanie?

Opýtali sme sa mamičiek, aké je to byť mamou a kedy je to najťažšie. 64 % z nich odpovedalo, že deti sú dar aj napriek ťažkým situáciám. Iba 10 % uvádza, že najhorší je pôrod a 16 % považuje za najťažšiu situáciu odchod detí z domu a ich osamostatnenie. 10 % mamičiek sa priznalo, že materstvo je najťažšie, keď doma nie je fľaša vína. Ako ste na tom vy? Zmenilo vás materstvo na nepoznanie?